Kdo od září roku 2024 zkusí rozdělat ve starém kotli, ten si koleduje o velkou pokutu. Domácnosti mají ještě pět měsíců na to, aby změnili druh svého kotle. Do 1. září 2024 musí vyměnit nevyhovující kotle na tuhá paliva. Vláda schválila zákon vyžadující výměnu starých kotlů na tuhá paliva, aby snížila emise a chránila životní prostředí. Kdo bude zákon obcházet, tomu hrozí pokuta až 50 000 Kč.
Jaké kotle budou zakázané?
– Ty, které byly vyrobeny před rokem 2003.
– Ty, které si majitelé domů zhotovili svépomocí.
– Ty, které emisní třídu vůbec přiřazenu nemají.
– Kotle, které nesplňují podmínky pro zařazení do 3. (nebo vyšší) emisní třídy.
Tápete, do které emisní třídy spadá právě váš kotel? Tuto informaci byste měli najít na výrobním štítku kotle nebo v technické dokumentaci. Nepodaří-li se vám tento údaj dohledat, případně nemůžete-li výrobní štítek na svém kotli vůbec najít, s velkou pravděpodobností půjde o model staršího data (uvedený do prodeje ještě před rokem 2000) a výměna kotle vás nejspíš nemine.
Jak laicky poznat, jestli je kotel zralý na výměnu? Pokud to člověk dnes neví, rovnou to naznačuje, že cosi zanedbává. Zákon totiž stanovuje povinnost mít nejméně jednou za tři roky kotel zkontrolovaný revizním technikem, který na případnou nutnost vyměnit jej upozorní. Pozná to podle typu kotle a výrobního štítku. Doklad o této kontrole obsahuje mj. též informaci o emisní třídě, kterou kotel splňuje. Kdo výměnu starého kotle neplánuje, zpravidla tuto povinnost neplní, „revizáka“ ani kominíka si nezve. Kdyby tak činil, informaci o emisní třídě kotle by znal.
Jestliže si chcete být opravdu jisti, kontaktujte svého výrobce kotle a vyptejte se na požadované detaily. Pokud zjistíte, že je váš kotel zařazen (minimálně) do 3. emisní třídy, můžete jej využívat i nadále. Zejména u staršího kotle však dbejte na pravidelnou revizi .
Ministerstvo životního prostředí poskytuje kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti, kde lze dostat až 95 procent nákladů. V daném programu je nevyčerpaných stále 900 milionů korun. Ostatní mohou čerpat z dotačního fondu Nová zelená úsporám, který jim zaplatí polovinu nákladů.